wtorek, 22 marca 2016

Kameleon Jemeński

Witajcie dziś post o kameleonach jemeńskich :-)

NAZWA : Kameleon Jemeński
ZAMIESZKUJE : Arabia /  Jemen
DŁUGOŚĆ ŻYCIA : 7 / 10 lat
DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA : samiec 60 samica 30/25 cm.
POŻYWIENIE : świerszcze , szarańcza , karaczany , larwy mącznika


OGÓLNY OPIS : Kameleon jemeński jest bardzo towarzyskim zwierzakiem , można go nauczyć wchodzenia na rękę. Ważne jest aby kameleona jemeńskiego oswajać od pierwszych dni życia ponieważ samce są bardziej agresywne i jeżeli nie będzie uczony brania na ręce może ugryźć ! samice natomiast są bardziej płochliwe i trzeba nauczyć je kontaktu z człowiekiem.
Ważne aby pamiętać że nie każdy kameleon lubi głaskanie w określonym miejscu np. Frugo nie lubi głaskania po głowie i ogonku.

WYGLĄD : Trudno określić kolor kameleona raz jest niebieski następnym razem czerwony ;-) jednak jego naturalnym kolorem jest zieleń. U kameleona wszystko jest niezwykłe :
1. Oczy - obracają się niezależnie od siebie i są bardzo duże
2. Ogon - jest tak mocny że kameleon może na nim zawisnąć zazwyczaj jest zwinięty w ślimaczka
3. Język - jest bardzo długi i lepki kameleon łapie nim ofiary z prędkością światła !
4. Łapki - kameleon ma tak naprawdę pięć palców zrośniętych w dwa palce dzięki nim dobrze porusza się na drzewach ale na ziemi trochę niezgrabnie.

POŻYWIENIE : Kameleony jedzą świerszcze , karaczany , szarańcze i mączniaki ( z mączniakami trzeba uważać bo są w nadmiernej ilości szkodliwe ! ) ważne aby pokarm był nie większy od pyszczka kameleona i nie ciężki żeby kameleon mógł spokojnie złapać go językiem !.

                                                      Hodowla w domu
Kameleony jemeńskie można hodować w domu jednak potrzebny jest do tego specjalny dokument ,który trzeba otrzymać przy zakupie zwierzaka w sklepie

WARYNKI HODOWLANE :
Temperatura : 26 - 30 *C
Wilgotność : 50 - 60 % ( Wilgotność pokazuje Higrometr )
Wielkość Terrarium : 60 wysokość 45 szerokość 45 długość ( dla jednego osobnika )
Wyposażenie : higrometr , termometr , poidełko , kilka roślin , gałęzie/konary , lampa UVB , lampa grzewcza , ręcznik papierowy (podłoże ) ,

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

U naszej księżniczki wszystko dobrze :-) Zjadła dzisiaj rano 3 świerszcze i mam dla Was filmiki z jej polowania ! Muszę przyznać poluje lepiej niż gepard czy lew u dzikich kotów polowanie udaje się  na 50% a u Frugo na 99% lub nawet 100 do tej pory nie widziałam żeby chybiła :)
Filmik : (Polowanie Frugo 1)   (Polowanie Frugo 2)   (Polowanie Frugo 3)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
A teraz taki mały kącik Fanów zwierzaków Madzi jeśli chcecie być w następnym kąciku Fanów napiszcie tekst , narysujcie obrazek lub cokolwiek :-) na stronie https://www.facebook.com/Szczerbatek-Agama-1584066995195477/
Na pewno opublikujemy w następnym poście

                                          Dziś Wika napisała do kącika fanów :
Witam dziś parę słówek o moim ulubionym zwierzakiem Madzi czyli Tuptusiu!!Tuptuś jest mieszabką angorki i baranka.Może zjeść nawet papier.Tuptuś miał być miniaturką,ale okazał się gigantem (cwl)Lubię Tupę za:WSZYSTKO!!!!Dziękuję

Wika narysowała również obrazek :
Pozdrawiamy Wika i dziękujemy ! Tuptuś na pewno się ucieszy :-)


32 komentarze:

  1. Witaj Madziu. Ciekawe informacje o kameleonkach. Zaciekawiłas mnie też tym dokumentem , który trzeba otrzymać przy zakupie, żeby można było hodować kameleona w domu. Co to za dokument?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie nazywa się CITES. Muszą posiadać je hodowcy trzymający w domu zierzęta zagrożone wyginięciem bądź egzotyczne ( w naturze Frugo jest gatunkiem zagrożonym )

      Usuń
    2. Może teraz pora na partnera dla Frugo? ;-) Fajnie byłoby gdyby mogły się rozmnażać. Kto jak kto, ale Ty opiekujesz się zwierzętami wzorowo.

      Usuń
    3. Może przyjdzie taki czas, że zaczniesz myśleć o partnerze dla Frugo. Fajnie byłoby wspomagać ich rozród. Kto jak kto, ale Ty potrafisz się świetnie zaopiekować każdym zwierzątkiem.

      Usuń
    4. Ja mogę myśleć ale co na to mama i babcia :-)

      Usuń
    5. Ja mogę myśleć ale co na to mama i babcia :-)

      Usuń
    6. Hihi, racja :-) Może kiedyś się złamią i zgodzą;-)

      Usuń
  2. Coraz bardziej podoba mi sie Frugo i jej minka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze fascynowały mnie kameleony :) Te ich kolory, ten kształt, natura. Nawet ciężko mi sobie wyobrazić jakie muszą być niesamowite w dotyku:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mega profesjonalny opis. Kameleony dzisiaj zostaną wykupione w Polsce. Pozdrawiamy Madziu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za informacje o kameleonie. Ależ Ty masz wiedzę :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Madziu, po raz kolejny jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy😍 Post bardzo ciekawy, zawiera wiele informacji. Frugo jest urocza. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogladalam filmiki z polowania! Super :) Chyba sobie ja pozycze na chwile zeby mi sie owadami zajela z tylu domu ;)
    teksanka

    OdpowiedzUsuń
  8. Tez bym chciala takiego.Sa urocze.

    OdpowiedzUsuń
  9. Madziu ! Frugo jest bardzo podobna do Szczerbiego mimo że są innego gatunku :) Napisz nam proszę czy te dwa zwierzaki mają wspólne cechy ?

    OdpowiedzUsuń
  10. hehe, Frugusia czuje sie juz jak u siebue :)) niebanalne z niej zwierzatko.
    Madziu podziwiam Cie za twoje oddanie dla tych zyjatek, ktore posiadasz.
    Ogladam filmiki z ciekawoscia:) dziekuje.

    Ciesze sie, ze wszystko poszlo dobrze w stolicy i juz podchodzisz do dalszego leczenia, przesylam buziole oraz moce dobrej energii i pamietaj jestesmy tu razem a Toba ♥
    vlogerka


    OdpowiedzUsuń
  11. Frugo jest cudowna, nie moge sie na nia napatrzec;)) Super info o Kameleonie;) Czekam z ciekawoscia na nastepne posty:*

    OdpowiedzUsuń
  12. Cześć Madziu! Jestem pod wrażeniem Frugo, tego jak zmienia kolor i poluje :) Twoja miłość do zwierząt zainspirowały mnie do odwiedzin w schronisku dla bezdomnych psów i kotów w Warszawie, na Paluchu. Jeżdżę tam teraz co sobotę i wyprowadzam psiaki na spacery :) One bardzo się cieszą, bo są wyprowadzane tylko raz w tygodniu. Twój blog jest bardzo ciekawy, stale przybywa Ci nowych zwierzątek :)
    Pozdrawiam Cię Madziu,
    Lidka

    OdpowiedzUsuń
  13. Wszystko to bardzo ciekawe. Do tej pory nie wiedziałam, że można w domu hodować kameleony.
    A skąd taki pomysł u Ciebie?
    Pozdrowienia:)

    OdpowiedzUsuń
  14. Dziękuję za ciekawe informacje. Można się z Tobą dużo nauczyć..Zdjęcia i filmy pierwsza klasa. Frugo jest bardzo słodka i fotogeniczna.

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy te oczy mogą kłamać ?
    Im dłużej patrzę na Frugo , tym bardziaej zachwycam się tym stworzeniem. Kameleony a szczególnie ten jest niesamowity można na nią patrzeć godzinami , a polowanie to film, który trzyma w napięciu.
    Jak kiedyś byłem w Tunezji to takie stworki można było za pieniądze brać na ręce i robić sobie z nimi zdjęcia prawdziwa egzotyka, a Ty Madziu tak dużo o tych zwierzaczkach wiesz.
    Chętnie zrobię sobie fotkę z Fruzią - na ile Madzik wyceniasz taką sesję ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetne są te filmiki. Frugo wymiata;-) Też chciałabym takie zwierzątko. Przyznam, że od dziecka uwielbiałam płazy i gady. Moimi faworytami były gekony, żaby i ropuchy. Teraz mam psa i dwa koty ale sentyment pozostał. Obudziłaś we mnie chęć posiadania w domu takiego zwierzaczki. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  17. Madziu, jesteś kopalnią wiedzy!I bardzo ciekawie opowiadasz. Pogłaskaj Frugusię tam gdzie lubi:) Ściskam Cię serdecznie. Ciotka B

    OdpowiedzUsuń
  18. Frugo jest super. Słodka aż chciałoby się ją przytulić. Właśnie, czy ona lubi gdy bierze się ją na ręce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od jej humoru . Jeśli ona nie zechce to nie wejdzie na rękę :-)

      Usuń
  19. Madziu, Ty to masz wiedzę o zwierzętach. Jestem pełna podziwu. Modelka Frugo świetnie się prezentuje na zdjęciach. Dziubek jest super.

    OdpowiedzUsuń
  20. Madziu, wszystko to bardzo ciekawe. Doczytałam, że kolor kameleona pozostaje pod wpływem autonomicznego układu nerwowego, zmieniając się np. zależnie od emocji lub temperatury otoczenia, ale niezależnie od woli samego zwierzęcia.
    Spośród Twoich zwierząt zaimponował mi Stefanek, który z takim zaangażowaniem i nie poddając się wcale zjada na filmie jakieś piękne w kolorze, ale niepiękne w kształcie, czerwone przezroczyste zwierzę, które do końca filmu usiłuje wyjść z jego paszczęki.
    Czy to czerwone zwierzę, to jakaś pierścienica?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zwierzątko nazywa się ochotka traszki je uwielbiają . Ale najlepiej smakują im wazonkowce takie same jak ochotki tylko ,że białe.

      Usuń
    2. Ach widzisz, a ja myślałam, że tytułowa "ochotka" jest zdrobnieniem ochoty. Małe zwierzę miało wielką ochotę. Sytuacja kojarzyła mi się też z polowaniem, bo "ochota" po rosyjsku znaczy polowanie. A skoro jest tak jak mówisz, to już oczywiście wiem z wikipedii, że Stefanek jadł czerwone larwy owadów, i że swoją barwę zawdzięczają one hemoglobinie, czyli temu samemu białku, które sprawia, że czerwona jest nasza krew! Przeczytałam też, że larwy te lub podobne bywają jadane przez ludzi w Afryce.
      Zupełnie nowych dowiaduję się dzięki Tobie rzeczy!
      Madziu, mam nadzieję, że czujesz się dosyć dobrze i masz dobre towarzystwo. Pozdrawiam Ciebie i Twoją Mamę, jak też Frugo.

      Usuń
  21. Jaka to musi być frajda mieć kameleona w domu. Tak sobie siedzieć i patrzeć jak dopasowuje się do tła, to musi być niesamowite. Dzięki Tobie wiem, że można kameleony hodować w domu. Wcześniej myślałam, że nie jest to możliwe. Cudna ta Twoja Frugo. Fajną masz Rodzinkę, że wspiera Twoje hobby.

    OdpowiedzUsuń

W każdy post wkładam 100 % siebie , dbam o każdy szczegół i poświęcam dużo czasu !
Mój blog jest od serca - z miłości do zwierzaków !

Miło będzie jeśli skomentujesz i dorzucisz trochę od siebie :)

(regulamin komentowania)